Školský psychológ

Mgr. Tamara Balážová

PONDELOK     7:30 - 15:30

UTOROK          7:30 - 15:30

Konzultácie s rodičom/rodičmi prebiehajú po vzájomnej dohode.

Školský psychológ

je odborným zamestnancom našej školy, ktorého hlavnou úlohou je obhajovať záujmy žiaka v spolupráci s rodičmi a učiteľmi. Spolupráca so psychológom je založená na dobrovoľnosti. Pri poskytovaní poradenstva ostávajú dôverné informácie medzi psychológom a klientom, psychológ garantuje mlčanlivosť! Psychológ musí v súvislosti so žiakom mlčanlivosť niekedy porušiť:

1. pokiaľ  by išlo o ohrozenie zdravia a života žiaka
  2. ako každý občan má oznamovaciu povinnosť, pokiaľ ide o trestný čin

Psychológ informuje učiteľa iba o tých skutočnostiach, ktoré sú nápomocné pri práci so žiakom pri náprave jeho problémov. Rodičom je poradenstvo ponúknuté  prostredníctvom triedneho učiteľa alebo rodič môže vyhľadať  psychológa z vlastnej iniciatívy. Rodič si dohodne stretnutie s psychológom podľa vnútornej smernice školy osobne, telefonicky alebo mailom.

Žiaci sa môžu so psychológom stretnúť pred vyučovaním, po vyučovaní, po dohode s vyučujúcim cez výchovné predmety, prípadne v krízových situáciách kedykoľvek cez vyučovanie.

Školský psychológ sa so žiakmi stretáva:

individuálne = poradenstvo a konzultácie žiakom, ktorí potrebujú pomôcť s nejakým problémom napr.:

• nespokojnosť so známkami – ako zlepšiť prípravu na vyučovanie
  • ako si poradiť s trémou, strachom zo skúšania a z písomiek
  • spolupráca so žiakmi, ktorí majú problémy so správaním
  • problémy vo vzťahoch – s dospelými, s vrstovníkmi
  • pomoc žiakom v kríze
  • pomoc obetiam šikanovania a iné

v skupine = najmä prevencia rôznych patologických javov a ďalšie aktivity:

• preventívne aktivity proti fajčeniu
  • preventívne aktivity proti šikanovaniu
  • protidrogová prevencia
  • náprava sociálnych vzťahov v triede

Školský psychológ ponúka rodičom :

• snaží sa skúmať a následne rodičom objasniť náhle zhoršenie prospechu ich dieťaťa
  • rodičom pomáha v prípade adaptačných problémov dieťaťa – problémy s adaptáciou prvákov alebo pri prestupe z inej školy
  • ponúka poradenstvo v profesijnej orientácii
  • spolu s rodičom sa snaží nájsť cestu k dieťaťu v období dospievania
  • rodičovi v prípade komplexnosti problému odporúča podľa potreby aj inú odbornú pomoc

Školský psychológ sa na podnet učiteľa, rodiča alebo z vlastnej iniciatívy zúčastňuje vyučovania, kde pozoruje správanie žiakov alebo  interakciu medzi žiakom a učiteľom.

• Na základe pozorovania konzultuje s učiteľom jednotlivé situácie a ponúka možnosti na zlepšenie komunikácie medzi učiteľom a žiakom.
  • Psychológ učiteľovi objasňuje  a vysvetľuje príčiny problémového pôsobenia žiaka v škole a odporúča postupy ako so žiakom pracovať.
  • V spolupráci s učiteľmi psychológ realizuje prieskumy sociálnych vzťahov v triedach, triednej klímy a podobne.

Školský psychológ spolupracuje s rôznymi odborníkmi a inštitúciami:

• na pôde školy: s vedením školy, s výchovnou poradkyňou, s ostatnými učiteľmi
  • mimo školy v prípade potreby: s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie (CPPPaP), s detským psychiatrom, s políciou, s Oddelením sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately

• Základná škola Janka Kráľa
    Mládežnícka 24, 936 01 Šahy